I've seen these gas price threads before, and while interesting, its useless to compare them like for like on 1 item, so what about a TOTAL in $ for the following....

I suggest the following items for this comparison and submit my accurate guestimated figures...


$08.50 1 gallon of gas (100P PER GAL)

$11.00 1 bigmac meal

$02.30 3 ltrs of economy store ice cream (walmart asda, 39p per ltr)

$06.94 1 'nice' 14 inch deep pan (supermarket) (walmart asda 3.68)

$88.00 200gb HD (7200 8mb samsung or equiv) (svp 47ukp)

$10.00 A cheap pair of jeans.... (walmart asda, 5)

Total for this is $126.74

Now what can I expect for a an average joe job like a bus driver?

about 200 in your pocket a week or $370

I dont expect others to be able to guess their housing costs etc, but I spend about $25 a week on fuel costs (ie heating+electricity) and an average rent is about $130 for a small house in the outer green bits, or for a small room in a large city.